Informatikai alapok >>> Szoftverhez kapcsolódó jogok


Szerzői jog

A törvény szerint az eredeti számítógépes program az azt létrehozó személy vagy vállalat szellemi tulajdona. A számítógépes programokat szerzői jogi törvény védi, amely kimondja, hogy az ilyen művek engedély nélküli másolása törvénybe ütköző cselekedet. (Magyarországon a szerzői jogokat az 1999. évi LXXVI. törvény szabályozza)

Egy adott szoftver esetében a licencszerződés határozza meg a szerzői jog tulajdonosa által megengedett szoftverhasználat feltételeit. A szoftverhez adott licencszerződésre általában külön utalás történik a szoftver dokumentációjában, vagy a program indításakor megjelenő képernyőn is. A szoftver ára tartalmazza a szoftver licencét, és megfizetése kötelezi a vevőt, hogy a szoftvert kizárólag a licencszerződésben leírt feltételek szerint használja. Érdemes a licencszerződéseinket mindig áttanulmányozni: a saját kötelezettségeinken kívül tartalmazza a szoftvergyártó egyéb szolgáltatásaira (pl. szoftverfrissítések) vonatkozó feltételeit, vagy garancia és felelősségvállalását (ez utóbbit csak ritkán… lásd a Microsoft Internet Explorer licenceszerződését).

A szoftverek védelme

A szoftverek védelmére általában két lehetőség adódik; a technikai, illetve a jogi védelem.

Mit tehetünk a legálisan megvásárolt szoftverünkkel?

Ezen felül a licencek tételesen felsorolják, hogy mit nem lehet tenni a szoftverrel. Nem másolható, nem adható bérbe stb. A licencek azt is meghatározhatják, hogy a szoftvert hány gépre telepíthetjük, használhatjuk-e hálózatban.
Ha már nem használunk egy szoftvert, elvileg – ugyanúgy, mint egy használt árucikket, – továbbadhatjuk a használati jogát, de némely program licence ezt is szigorúan tiltja.

Szoftverlicencelési módok
A szoftvereket csoportosíthatjuk aszerint, hogy a licenc mennyi szabadságot ad a felhasználónak. (azaz mit tehetünk a programmal) Eszerint a következő csoportok különíthetőek el:

Kereskedelmi céllal készültek, vagyis mindig pénzbe kerülnek. Nagyon komolyan behatároltak a felhasználó lehetőségei. Az ilyen programokhoz általában valamilyen dokumentáció is társul papír alapú vagy elektronikus formában.
Ezek a szoftverek – a többi árucikkhez hasonlóan – védett márkanévvel, a gyártó céggel kötött szerződések szerint forgalmazhatók. (A forgalmazót szokták „hivatalos viszonteladó”-nak, „disztribútor”-nak nevezni.) A kereskedelmi szoftverek esetében csak az ilyen forgalmazóktól beszerzett programot nevezhetjük jogtiszta szoftvernek. A gyártók és forgalmazók igyekeznek a jogtiszta szoftverekhez többféle előnyt is társítani:

Ilyen programok például a Microsoft Windows operációs rendszerek és irodai programcsomagok (Windows XP, MS Office XP, … stb.).

Ezek a programok szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek, azaz ingyenes szoftverek. Fontos azonban, hogy a visszafejtésük nem megengedett, csak a működőképes, lefordított programot kapjuk meg, de a forrásprogramot nem. (Például IrfanView képnézegető programocska, DEVC++ programfejlesztő környezet, HTMLGATE weblapszerkesztő program.)

Nagyon hasonlóak a freeware programokhoz. Ingyenesen beszerezhetőek és terjeszthetőek, de általában valamilyen korlátozást tartalmaznak és a teljes értékű változatért fizetni kell. Ezeket a programokat demonstrációs céllal terjesztik, hogy a felhasználó a szoftvertermék megismerése után dönthessen a teljes verzió megvásárlásáról.

A korlátozás miatt lehet, hogy …

… a programban nem működik minden funkció (nem teljes értékű szoftver). Például egy tervezőprogramban nem lehet fájba menteni az elkészítzett terveket.

… a program csak adott ideig működik, vagy csak adott számszor futtatható le (időkorlát). Ilyenkor az időkorlát lejártakor a szoftver vagy figyelmeztet bennünket, hogy meg kell vásárolnunk a teljes értékű változatát, vagy el sem indul.

… valamilyen bosszantó funkciót építettek bele, ami zavarja a kényelmes, gördülékeny munkát. A Total Commander például indítás után kirak egy ablakot a képernyőre, amelyen tájékoztat hogyan lehetünk tulajdonosai a teljes értékű változatnak, majd megjelenít három gombot és csak akkor indul el, ha rákattintunk közülük arra, amelyikre kéri (természetesen minden indításkor más-más gombra kell kattintani). A GoldWave hangszerkesztő program az első 100 „kattintás után” minden 10-ik műveletnél figyelmeztet a teljes értékű változat megvásárlására.

… a programfelület egy részén reklámok jelennek meg, így nehézkesebbé vagy kényelmetlenné válik a programmal a munka. Ez elsősorban Internetes kapcsolatot is igénylő programoknál fordul elő. Ilyen például az Opera böngészőprogram.

Ezek a programok általában kipróbálásra kiadottak. Hasonlóak a shareware programokhoz. Fontos eltérés az, hogy nem terjeszthetőek szabadon. Ilyen verzió készülhet bármelyik kereskedelmi programból, némelyik cég a kiemelt forgalmazóinak ad ilyen példányokat. Például a Novell Netware hálózati operációs rendszernek léteznek ilyen változatai.

Olyan szoftverek, amelyek kereskedelmiek, de valamilyen felhasználási célra vagy felhasználói csoportnak kedvezőbb feltételekkel kerülnek forgalomba (akár ingyenesek is). Ilyen például egyes programok oktatási verziója, ami – diákoknak és tanároknak – a normál változat árának töredékéért vásárolható meg, de csak tanulásra használható. A program teljes értékű, csak a licenc köti meg a kezünket.

A szabad szoftver nem ugyanaz, mint az ingyenes. Ennél sokkal többet kap a felhasználó, és sokkal több joggal rendelkezik.

Ilyen program például a Linux operációs rendszer és a hozzá készült szoftverek többsége.

Lap tetejére

Mit NEM tehetünk a legálisan megvásárolt szoftverünkkel?

A szoftver licencszerződés, amennyiben eltérően nem rendelkezik, a vevőnek csak egyetlen "biztonsági" másolat készítését engedélyezi, arra az esetre, ha az eredeti szoftver lemeze meghibásodna, vagy megsemmisülne. Az eredeti szoftver bármely további másolása jogosulatlan másolásnak minősül, és megsérti a szoftvert védő és használatát szabályozó licencszerződést, valamint a szerzői jogi törvényt. (Sőt; másnak sem tehetjük lehetővé, hogy lemásolja a szoftverünket).

Az illegális szoftverhasználat azt jelenti, hogy valaki egy számítógépes programot jogosulatlanul másol le és használ, ezzel megsértve a szerzői jogi törvényt, valamint a szerzőnek a szoftver licencszerződésben leírt feltételeit. Aki szoftvert illegálisan használ, az a szerzői jogi törvény értelmében törvénybe ütköző cselekedetet követ el.

A hamisítás a szerzői jogvédelem alá eső szoftver nem jogszerű sokszorosítása és eladása. Gyakran olyan formában történik, hogy a termék eredetinek tűnjön. A szoftverhamisítás nagyon kifinomult lehet, törekedve a csomagolás, az emblémák és a hamisítás elleni technikák (pl.: a hologram) utánzására. De történjen bármilyen formában, a szoftverhamisítás rendkívül kártékony elsősorban a szoftverfejlesztő, de a felhasználó számára is.

A kalózkodásnak ez a formája úgy zajlik, hogy egy szerzői jogvédelem alá eső szoftver a jogtulajdonos kifejezett engedélye nélkül felkerül egy nyilvános vagy korlátozott hozzáférésű Internet kiszolgálóra, ahonnan ingyenesen, vagy díjazás fejében letölthetővé teszik.

A szoftverkalózkodásnak ez a formája valósul meg akkor, amikor egy szervezeten belül többletpéldányok készülnek az alkalmazottak munkájához. A felhasználók közötti „baráti cserebere” is ebbe a kategóriába tartozik.

Egy szoftver megvásárlása nem jogosít a későbbi verzióinak használatára. (Azokat is meg kell venni, kivéve ha a licenc ezt külön nem szabályozza.)
Általában nem fejthetjük vissza a programkódot, nem módosíthatjuk a programot.

Regisztráció
Szoftvervásárláskor a doboz tartalmazhat regisztrációs lapot vagy kártyát, amit kitöltve meg kell őriznünk illetve le kell adnunk vagy el kell küldenünk postán vagy Interneten keresztül a megadott címre. Van olyan szoftver, melynek telepítésekor történik a regisztráció – Interneten keresztül. A regisztráció arra szolgál, hogy
- igazolni tudjuk a szoftverhasználatunk jogtisztaságát, és
- a vevők adatait a forgalmazó / gyártó cég megkaphassa.

Lap tetejére

A felhasználó felelőssége

A számítógép üzemeltetője felel azért, hogy a gépen csak jogtiszta szoftverek legyenek!
A jogtisztaságot a vásárláskor kapott licencszerződéssel, a vásárlást igazoló számlával, vagy a regisztrációs kártyával igazolhatjuk.

Illegális szoftverkereskedelem
Szoftvert csak az adhat el, aki erről szerződést kötött a forgalmazni kívánt szoftver(ek) gyártójával. Máskülönben illegális szoftverkereskedelemről beszélünk.
(A szoftvertermékek nem engedélyezett másolását, az illegális szoftvertermékek felhasználását 1993 óta a Btk. 329/a paragrafusa alapján akár 5 évi börtönbüntetéssel is sújtható!)
Illegális szoftvereladásra utal, ha a programot gyanúsan olcsón kínálják, a szoftver nem a „gyári” dobozban vagy nem gyári adathordozón (CD-n,…) van, a regisztrációs kártya nincs vagy nem nyomdai, a regisztrációs számot házilagosan mellékelik, nem hajlandók számlát adni, stb. Gondoljunk az illegális játékprogram-kereskedésre!
Az illegális szoftverkeres kedelemben való részvételt – az eladást és a vételt is – a törvény bünteti! Az illegálisan szerzett programok (illegális szoftverek) birtoklása törvénybe ütközik és büntethető, de egyéb hátrányokkal is járhat:

BSA („szoftverrendőrség”)
A Business Software Alliance (BSA) nemzetközi szervezet, amely a vezető szoftvergyártók érdekeit képviseli, és a világ 65 országában küzd a szoftverkalózkodás ellen, a tájékoztatás és a jog eszközeivel. (A szervezetet 1988-ban hozták létre a világ legjelentősebb, üzleti szoftvereket gyártó cégei, mint az Adobe, az Autodesk, a Bentley Systems, a Borland, a Lotus Development, a Microsoft, a Novell és a Symantec.)
A BSA Magyarország 1994-ben alakult a szoftvergyártók magyarországi képviseleteinek, illetve a magyarországi disztribútorok részvételével.
Eddigi működésük folytán (feljelentésük nyomán) számos elmarasztaló bírósági ítélet (jelentős pénzbírság és felfüggesztett börtönbüntetés) született illegális másolók, kereskedők és jogosulatlan felhasználók ellen. A BSA (mivel nem hatóság) csak a rendőrséggel vagy egyéb hatósággal együtt ellenőrizhet, illetve kötelezhet minket valamire.

A jogtiszta szoftver előnyei
Az eredeti szoftver felhasználói biztosak lehetnek abban, hogy megkapják a következőket:


A Linux a Free Software Foundation (FSF) General Public License (GPL) szerint másolható, terjeszthető.
Az a szoftver, amely a GPL szerinti licencfeltételekkel rendelkezik, a kereskedelemben terjeszthető, azonban bárki számára lehetséges annak másolása és továbbadása. A szoftverrel együtt a forráskódot is biztosítani kel. Ha a fejlesztők a saját szoftvereik kialakításánál szabadon hozzáférhető szoftver forráskódját használják, akkor az így készített szoftvernek ugyancsak GPL licenccel kell rendelkeznie. Ez a megkötés azonban nem vonatkozik olyan szoftverekre, amelyet a GNU C fordítóprogramjával fordítottak vagy a GNU Emacs szerkesztőprogramjával szerkesztettek, csak azokra a programokra, amelyek GPL licenccel rendelkező forráskódot használnak.

Lap tetejére